Links

http://www.calisia.pl/articles/ciagle-nowe-zaskakujace-slady-atlantydy-platona-na-ziemi-kaliskiej

Odkrycia ujawniają się w miejscach przez nas całkowicie nieoczekiwanych.

Herb polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ciołek inaczej byk, należy do gwiazdozbioru wężownika (Asklepiosa / Eskulapa- „boga sztuki lekarskiej”). Tą konstelację gwiezdną ogłosił i określił na cześć króla, wielki polski astronom i matematyk, rektor Uniwersytetu Wileńskiego Marcin Poczobutt-Odlanicki.
Ciołek (Biała, Taurus, Thaurus, Vitulus), to nazwa herbowa zapisana już w średniowieczu. Należało do niej wiele osób, tak jak do innych herbów w Polsce. Przynależność herbowa w naszym kraju była, inaczej niż na zachodzie Europy, przynależnością oligarchiczną i można tu mówić o wielkich rodach herbowych. Panowała między nimi równość, czyli demokracja. Występowała ona również w stosunku do innych herbów rodowych.

http://archeowiesci.pl/2010/02/15/halsztackie-centrum-kulturowe-pod-wroclawiem/

Ważnym elementem jest fakt odkrycia na terenie Domasławia (ratownicze  odkrycie archeologiczne koło Wrocławia, przy budowie A4) grobu bliźniaków z okresu wczesnego brązu. Po analizie DNA okazało się, że bliźnięta pochodziły od jednej matki, ale dwóch różnych ojców. Takie odkrycie archeologiczne i to w Polsce, na granicy omawianego przeze mnie obszaru, świadczy że przypadki posiadania różnych ojców u bliźniaków były kiedyś u kobiety możliwe.

https://www.google.de/maps/myplaces?hl=de&ll=51.710012,17.594604&spn=1.895894,3.433228&ctz=-120&t=k&z=8

Mapa satelitarna pokazuje postacie dwóch jeleni leżących na przeciw siebie. Postacie utworzone są z rzeki Warty, Prosny, Obry, ….Odry. Jeleń wschodni wietrzy za jeleniem z głową w Poznaniu. Na głowie tej samicy widać jakby „wieniec“ różnych figur  ze sobą połączonych. Czyżby to symbol jej godów??

https://www.google.de/maps/place/Kalisch,+Polen/@51.7315709,18.2004038,909m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x471ac5913393e6a7:0x719f8f40ae38aad3

Na mapie satelitarnej widoczna głowa byka / tura  przylegająca do głowy panienki Cieni utworzonej z biegu rzeki Cienia. Miejsce przy tym znaku, to bród na rzece Cieni w pobliżu największych wondołów ( wądołów) po lewej stronie rzeki. To miejsce do dzisiaj nazywa się krowim brodem.

http://www.academia.edu/3625530/Osadnictwo_kultury_przeworskiej_w_dorzeczach_g%C3%B3rnej_Baryczy_i_O%C5%82oboku ( Osadnictwo kultury przeworskiej w dorzeczach górnej Bryczy i Ołoboku, Sebastian Przybylski, patrz link s. 71, tabela 400-401).

http://www.biblioteka.opatowek.pl/literatura/stefan-january-giller/krotkie-curriculum-vitae-matyjasza.html

„Otóżto w one leśne, dico, lepsze czasy,
Gdy się bory zrastały na strażnicze pasy,
Była tutaj dolina borem opasana,
Alias Wilcza – Ustroń vulgariter zwana,
Że wilczyce tu co rok na wypłód chadzały.
Wygon to był nie duży, ale też nie mały,
I obejść go wokoło nie szłoby ci sporo,
Bo w poprzek jedną staję, a w podłuż miał czworo;
Przytem boki zatkane gąszczem wielorakim:
Głogiem, cierniem, jeżyną i innym chruśniakiem.“

http://www.google.de/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FrYFDA9f1yG0%2Fmaxresdefault.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DrYFDA9f1yG0&h=1080&w=1920&tbnid=fam8cRNSd82kRM%3A&zoom=1&docid=MS0MjUrQS1w9LM&ei=xHbvVPfeCKreywPYmYG4CQ&tbm=isch&iact=rc&uact=3&dur=578&page=1&start=0&ndsp=16&ved=0CE0QrQMwDQ

Grodzisko kultury łużyckiej w powiecie pleszewskim pokazane na filmie.

3 Kommentare zu „Links“

  1. Witam
    Jaki obecnie jest status młyna w Cieni ? Czy chodzi o te ruiny które, znajdują się nieopodal Trojanowa?

    1. Witam i informuję, że młyn w Cieni Młyn dzisiaj ulica Ogrodowa 35/36 (dwa gospodarstwa) został rozebrany w 1965 roku. A to, co się do niedawna po nim znajdowało to było tylko małe spiętrzenie na rzece Cieni i parę pali w wodzie jak również połowa fundamentu po młynie. Jedna część fundamentów została rozebrana i użyta na fundamenty domu mieszkalnego gospodarstwa północnego a druga część fundamentu po młynie została obecnie razem z palami wyciągnięta z wody i leży jeszcze (teraz) przy brzegu rzeki na starym dziedzińcu Cieni Młyn a gospodarstwie południowym. Cienia Młyn jako osada została podzielona na dwie części, po wykupieniu jej przez rodzinę od zadłużonego brata. Ostani posiadał ją w całości najstarszy brat mojego dziadka. Dziadek z przyszłą żoną i jego brat z żoną jak i pradziadek wykupili majątek po najstarszym synu i jego żonie i wtedy podzieli go na dwie części. Tak pozostał do dzisiaj, ale już bez młyna i bez nazwy osady Cienia Młyn, której nazwa została zniesiona dekretem gminy Opatówek w 2007 r.
      Jeżeli chodzi o młyn w Trojanowie to istniejące do dzisiaj ruiny należały do młyna zwanego Trojanowskim. Jest to inny młyn niż Cienia, ale również z tak samą starą historią jak młyn w Cieni Młyn. Leży dosłownie po przeciwnej stronie rzeki na zachodzie a w Cieni na wschodzie. Obecnie będąc w Trojanowie zauważyłam, że nie ma już ruin a buduje się nowy wielki dom. Wszystko zniknęło. Zachęcam do mojego bloga. Staram się niebawem wydać tekst o młynie w Cieni i poruszę w nim też temat innych młynów jak i młyna w Trojanowie. Proszę o cierpliwość, pozdrawiam

Hinterlasse einen Kommentar